US Open: Order of Play

Order of Play for Day One at the US Open in New York – the final Grand Slam of the 2019.

(All times local, -5 hours from BST)

Arthur Ashe Stadium

From 12pm:

Zarina Diyas (Kaz) v (2) Ashleigh Barty (Aus)

(1) Novak Djokovic (Ser) v Roberto Carballes Baena (Spa),

From 7pm:

(8) Serena Williams (USA) v Maria Sharapova (Rus)

(3) Roger Federer (Swi) v Sumit Nagal (Ind)

  • US Open: Women’s Draw

  • Five contenders for women’s crown

Louis Armstrong Stadium

From 11am:

Tereza Martincova (Cze) v (3) Karolina Pliskova (Cze)

Prajnesh Gunneswaran (Ind) v (5) Daniil Medvedev (Rus)

Saisai Zheng (Chn) v Venus Williams (USA),

From 7pm:

(23) Stan Wawrinka (Swi) v Jannik Sinner (Ita)

Misaki Doi (Jpn) v (10) Madison Keys (USA)

  • US Open: Men’s Draw
  • Five to challenge for men’s title

Grandstand

From 11am:

Marco Trungelliti (Arg) v (7) Kei Nishikori (Jpn),

(14) Angelique Kerber (Ger) v Kristina Mladenovic (Fra)

Zachary Svajda (USA) v (16) Kevin Anderson (Rsa)

(20) Sofia Kenin (USA) v Coco Vandeweghe (USA)

Court 4

From 11am:

(22) Petra Martic (Cro) v Tamara Zidansek (Slo)

Monica Niculescu (Rom) v (32) Dayana Yastremska (Ukr)

Corentin Moutet (Fra) v (15) David Goffin (Bel)

Yoshihito Nishioka (Jpn) v Marcos Giron (USA)

Court 5

From 11am:

Eugenie Bouchard (Can) v (12) Anastasija Sevastova (Lat)

Ekaterina Alexandrova (Rus) v Samantha Stosur (Aus)

Sam Querrey (USA) v Juan Ignacio Londero (Arg)

Nicolas Jarry (Chi) v (21) Milos Raonic (Can)

Court 6

From 11am:

Marton Fucsovics (Hun) v (17) Nikoloz Basilashvili (Geo)

Ivana Jorovic (Ser) v Iga Swiatek (Pol)

Shuai Peng (Chn) v Varvara Lepchenko (USA)

(19) Guido Pella (Arg) v Pablo Carreno-Busta (Spa)

Court 7

From 11am:

(31) Christian Garin (Chi) v Christopher Eubanks (USA)

Elena Rybakina (Kaz) v Karolina Muchova (Cze)

(12) Borna Coric (Cro) v Evgeny Donskoy (Rus)

Catherine McNally (USA) v Timea Bacsinszky (Swi)

Court 8

From 11am:

Monica Puig (Pur) v Rebecca Peterson (Swe)

Pierre-Hugues Herbert (Fra) v Alex De Minaur (Aus)

Dominik Koepfer (Ger) v Jaume Munar (Spa)

Court 9

From 11am:

Mariam Bolkvadze (Geo) v Bernarda Pera (USA)

Jana Cepelova (Svk) v (29) Su-Wei Hsieh (Tpe)

Philipp Kohlschreiber (Ger) v (25) Lucas Pouille (Fra),

Ricardas Berankis (Lit) v Jiri Vesely (Cze)

Court 10

From 11am:

(27) Caroline Garcia (Fra) v Ons Jabeur (Tun)

Adrian Mannarino (Fra) v Daniel Evans (Gbr)

Gregoire Barrere (Fra) v Cameron Norrie (Gbr)

Caroline Dolehide (USA) v (18) Qiang Wang (Chn)

Court 11

From 11am:

Thiago Moura Monteiro (Bra) v Bradley Klahn (USA)

Lauren Davis (USA) v Johanna Larsson (Swe)

Andreas Seppi (Ita) v Grigor Dimitrov (Bul)

Magdalena Frech (Pol) v Laura Siegemund (Ger)

Court 12

From 11am:

Denis Kudla (USA) v Janko Tipsarevic (Ser)

Aliaksandra Sasnovich (Blr) v Jennifer Brady (USA)

(30) Maria Sakkari (Gre) v Camila Giorgi (Ita)

Jack Sock (USA) v Pablo Cuevas (Uru)

Court 13

From 11am:

Tomas Berdych (Cze) v Jenson Brooksby (USA)

Soon Woo Kwon (Kor) v Hugo Dellien (Bol)

Viktorija Golubic (Swi) v (33) Shuai Zhang (Chn)

Lin Zhu (Chn) v Xin Yu Wang (Chn)

Court 14

From 11am:

Ana Bogdan (Rom) v Harriet Dart (Gbr)

Margarita Gasparyan (Rus) v Priscilla Hon (Aus)

Laslo Djere (Ser) v Miomir Kecmanovic (Ser)

Hubert Hurkacz (Pol) v Jeremy Chardy (Fra)

Court 15

From 11am:

Steve Darcis (Bel) v (27) Dusan Lajovic (Ser)

Fiona Ferro (Fra) v Daria Gavrilova (Aus)

Viktoria Kuzmova (Svk) v Alison Van Uytvanck (Bel)

Elliot Benchetrit (Fra) v Damir Dzumhur (Bih)

Court 17

From 11am:

(16) Johanna Konta (Gbr) v Daria Kasatkina (Rus)

(11) Fabio Fognini (Ita) v Reilly Opelka (USA)

(5) Elina Svitolina (Ukr) v Whitney Osuigwe (USA)

Source: Read Full Article